Národní studentská reprezentace neprůstřelnou vestou Policejní akademie

„Nedáme policejní akademii!“ usnesli se delegáti Studentské komory Rady vysokých škol (SK RVŠ). Ministerstvo vnitra totiž plánuje na Policejní akademii ČR v Praze provést změny, které by v krajním případě mohly vyústit k odejmutí akreditace školy.

Zástupci vysokoškoláků odhalili přípravu stavu, který by vedl k politizaci vzdělávání bezpečnostních složek. Plánem ministerstva vnitra je převod správy budov akademie.  V takové situaci přijde škola o objekty, které podmiňují její akreditaci.

Ministerstvo vnitra požadovalo po Policejní akademii vyškolení 70 tisíc úředníků a počítalo s přenesením 2 miliardové odměny na soukromé subjekty, protože škola neměla na takové množství studentů kapacitu.  Vedení akademie se ale postavilo proti takovému postupu. Ministr Chovanec se k připravovaným změnám a hodnocení hospodaření Policejní akademie dosud dostatečně nevyjádřil. Direktivní rozhodování o osudu Policejní akademie nese podle zástupců vysokoškoláků znaky totalitního režimu.

Již v září loňského roku SK RVŠ spolu s Radou vysokých škol pomohla zabránit některým změnám, které mohly na škole výrazně omezit akademické svobody. „Jednalo se o plány rozpustit Akademický senát“, sdělil Lukáš Miklas, delegát PA ČR v SK RVŠ.

Studentská komora RVŠ zastupuje všechny studenty a studentky vysokých škol v České republice. Prosazuje jejich zájmy na národní a mezinárodní úrovni. Usiluje o spolupráci mezi studujícími a vyučujícími, dialog s vládou České republiky a orgány veřejné správy, a o rozvoj akademické samosprávy.

 

Tisková zpráva ke stažení v .pdf: SKRVS_TZ_Lednice

čtěte také:
Usnesení k situaci na Policejní akademii ČR v Praze
Usnesení na podporu zachování akademických práv a svobod na PA ČR v Praze a Univerzitě obrany (září 2014)