Studenti a akademici vyzývají rektory, aby se 28. října neúčastnili slavnosti na Hradě

Tisková zpráva Praha/Brno 23. října 2014

Předsednictvo Studentské komory Rady vysokých škol, Akademický senát Masarykovy univerzity a řada dalších studentů z akademických senátů celkem 22 vysokých škol vyzvali rektory, aby se neúčastnili oslav na Pražském hradě u příležitosti státního svátku 28. října. Nesouhlasí s postupem prezidenta Zemana, který nepozval rektora Masarykovy Univerzity (MU) Mikuláše Beka a rektora Jihočeské univerzity v českých Budějovicích (JU) Libora Grubhoffera, a vyzývají k solidaritě všech českých vysokých škol.

Studenti a akademici jsou přesvědčeni, že prezident by měl respektovat letité tradice a zvát všechny rektory, protože jsou představiteli vzdělanosti, vědy a výzkumu v naší zemi. „Odmítáme prezidentův svévolný postup vůči našim univerzitám, kterým zahazuje institucionální tradice svého úřadu. Vynechání dvou rektorů je neuctivým vzkazem akademickým obcím nejen těchto univerzit, ale také všem českým vysokým školám,” prohlásil Pavel Troubil, předseda Studentské komory Akademického senátu MU.

Prohlášení vyzývá všechny české rektory, aby se oslav také neúčastnili ze solidarity s nepozvanými kolegy a vyjádřili tak jednotu českých akademiků. „Vysoké školy musejí dát najevo jasný nesouhlas s narušováním letitých tradic a zodpovědně se tak zhostit své role morálních společenských autorit,” doplnil Daniel Thibaud, předseda Studentské komory Rady vysokých škol.

Výzva reaguje na rozhodnutí prezidenta Zemana, který již podruhé v řadě nepozval dva rektory k oslavám Dne vzniku samostatného Československého státu. Prezident tak učinil poté, co rektor MU Bek odmítl jeho předvolební přednášku na univerzitě. Rektor JU Grubhoffer se postavil na odpor prezidentu ČR ve chvíli, kdy jako první podpořil prof. Putnu, když jej prezident odmítal jmenovat. Svůj nesouhlas s prezidentem již vyjádřila také Česká konference rektorů. Pokud se její členové zúčastní, bude to pouze z úcty k republice a vyznamenaným osobnostem.

Podpořit výzvu studentů může také veřejnost v online petici, kterou za tímto účelem založili.

 

Kontaktní údaje:

Bc. Štěpán Esterle – tiskový mluvčí Studentské komory Rady vysokých škol
732 141 341; tajemnik@skrvs.cz

Daniel Thibaud – předseda Studentské komory Rady vysokých škol
608 373 982; daniel.thibaud@skrvs.cz

RNDr. Pavel Troubil – předseda Studentské komory Akademického senátu Masarykovy univerzity
604 357 701; pavel@ics.muni.cz

 

Tisková zpráva ke stažení v .pdf zde: TZ_Prohlášení k postupu prezidenta ČR