Úleva pro doktorandy, zdravotní pojištění zaplatí stát

Další úspěch v oblasti financování doktorských studií zaznamenala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ). Od 1. 1. 2018 se podařilo rozšířit okruh státních pojištěnců o doktorandy nad 26 let, kteří díky novelizaci zákona o veřejném zdravotním pojištění ušetří téměř 20 tisíc Kč ročně.

Stát nově hradí osobám starším 26 let studujícím prvně v doktorském studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v České republice ve standardní době v prezenční formě studia zdravotní pojištění, a to i v případě, pokud u jednoho zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce nepřesáhne jejich měsíční příjem 10 000 Kč, respektive na základě dohody o pracovní činnosti 2 500 Kč. Doktorandům rovněž zůstává vůči pojišťovně oznamovací povinnost.

„V praxi to znamená, že i v případě, pokud mají dohodu o provedení práce do deseti tisíc korun, nebo dohodu o pracovní činnosti do dvou a půl tisíc měsíčně, stát za ně zdravotní pojištění uhradí. To v současné chvíli činí asi 1 600 korun měsíčně, což je vítaná vzpruha. Pro doktorandy je to dobrá zpráva, jelikož se nejedná o zanedbatelné peníze,” uvádí Michal Zima, předseda SK RVŠ, která s ideou rozšíření okruhu státních pojištěnců přišla, a v minulém roce ji dokázala ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) u zákonodárců i úspěšně prosadit.

V minulých měsících rovněž došlo k navýšení ročního příspěvku MŠMT na doktorandská stipendia, kdy jeho výše vzrostla ze 7 500 na 11 250 Kč měsíčně. „Vzdělání je u nás dlouhodobě kriticky podfinancované a každé navýšení je vítané, i když stále není ideální,” uzavírá Michal Zima.

Tisková zpráva ke stažení v .pdf: SKRVS_180320_TZ_zdravotni_pojisteni_doktorandi