Národní reprezentace studentů vysokých škol nesouhlasí se zavedením slev na jízdné

Dne 12. 4. na svém plenárním zasedání v Praze přijala Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) stanovisko, ve kterém se ohrazuje proti kroku vlády v demisi v souvislosti se zavedením slev na jízdné ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty do 26 let. Tento krok vlády v předchozích dnech odsoudila i Česká středoškolská unie zastupující studenty středních škol.

„Ve světle událostí z minulého roku, kdy byli nuceni zástupci vysokých škol opakovaně demonstrovat za navýšení rozpočtu pro vysoké školy o 3 miliardy Kč se nynější návrh na snížení výdajů kapitoly MŠMT pro rok 2018 o 400 000 000 Kč dá zcela jistě označit za nestrategický a populistický krok,” uvádí SK RVŠ ve svém stanovisku. Dodává, že vláda v demisi pro tento krok neměla nikdy žádnou podporu studentů a požaduje, aby veškeré nevyčerpané prostředky byly reinvestovány opět do vysokého školství vědy a výzkumu.

„Školství v naší zemi se dlouhodobě potýká s nedostatečným financováním. Když vláda nalezne v tomto segmentu nevyčerpané finanční prostředky, tak je místo investice do vzdělání chce použít na jízdné, které prospěje jen části obyvatel. Univerzity i další vzdělávací instituce dlouhodobě žádají o navýšení prostředků a velká řada studií prokazuje, že investice do vzdělání mají velikou návratnost pro celý stát. Slevy na veřejnou dopravu jsou nestrategickým a troufám si říci i populistickým krokem, jehož účelem může být zejména nahnat politické body,” komentuje situaci Michal Zima, předseda Studentské komory.

SK RVŠ dále dodává, že se studentským benefitům nebrání, ale podfinancované školství bere za důležitější prioritu, kterou je třeba řešit.

Předseda SK RVŠ Michal Zima rovněž ještě ve čtvrtek požádal o schůzku předsedu vlády Andreje Babiše, aby tuto otázku mohli probrat osobně a ne jen skrze stanoviska a vyjádření v médiích či na sociálních sítích.

Tisková zpráva ke stažení v .pdf: SKRVS_180416_TZ_Jizdne