Dne 19. 1. 2019 neofašistická organizace plánovala uspořádat koncert na uctění památky Jana Palach u příležitosti 50 let od jeho smrti. Toto zneužití jména a památky odsoudili vedle vrcholných politiků i studentské reprezentace Itálie a České republiky. Ve svém společném vyjádření kritizují i přístup představitelů města, kteří se, dle jejich slov schovávají za svobodu slova.

Díky tlakům autorit se majitel původních prostorů rozhodl vypovědět spolupráci, ale město Verona, ale i provincie stále akci podporovali. Tento přístup pobouřil studenty a svým stanoviskem tak bojují proti ničení jména významné české historické osobnosti, kterou Jan Palach je. Přístup místní samosprávy považují za velké zklamání.

„Přijde mi smutné, že si takoví lidé vůbec dovolují zneužívat pro své propagandistické účely jméno českého hrdiny Jana Palacha. O to víc je zarážející pasivita místní samosprávy, která akci de facto podporuje a neuvědomuje si, jaký to má dopad. Ukazují tak faktickou neznalost významu a odkazu osobnosti Palacha. Proto si nesmírně vážím kooperace s italskými kolegy, se kterými jsme se shodli na jednotném stanovisku,” komentuje situaci Michal Zima, předseda Studentské komory.

Vedle společného prohlášení se k situaci vyjádřili i studenti Filozofické fakulty UK a společně natočili video, kde rovněž odsoudili zneužití jména Jana Palacha.

TZ ke stažení ve formátu pdf: SKRVS_190123_TZ_Jan_Palach_Italie