Kulatý stůl k etice a sociálnímu bezpečí na vysokých školách
29. 5. 2025
Ostravská univerzita hostila ve čtvrtek 22. května 2025 Kulatý stůl k etice a sociálnímu bezpečí na vysokých školách. Pozvání do panelových diskuzí přijali hosté z Karlovy univerzity, Univerzity Palackého v Olomouci, Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity, Školské ombuds platformy a samozřejmě z hostující instituce. V pořadí již X. akce tohoto druhu byla rozdělena do dvou úzce propojených tematických částí. Ač je studentské zastoupení v mnoha univerzitních orgánech povinné, u etických komisí tomu tak není. Této problematice byl věnován první panel či spíše studentský rozhovor, který obsáhl nejen zmíněné zastoupení a jeho případný rozsah, ale také výklad a náplň činnosti komise samotné. Nepochybně platí, že vzdělávání sebe, svého okolí, rozšiřování obzorů, adaptace na společenské změny a příslušné proškolování v dané oblasti jsou klíčové, a zrovna tak další úhel pohledu,který může často být nesmírně přínosný pro posuzování rozličných situací.
Pod pojmem etika se skrývá mnoho. Dotýká se mezilidských vztahů, etiky vědecké práce a výzkumu, čestného přístupu a celkového zajištění férového, transparentního a respektujícího prostředí pro všechny členky a členy akademické obce a osob s univerzitou spjatých. V dalším z panelů jsme se věnovali právě otázce etiky ve vztahu k vnitřním předpisům, vědě a integritě. „Kdyby byla etika jednoznačná, stačila by nám jedna etická komise a jeden kodex na celou republiku,“ zaznělo během diskuze. Pomyslným přemostěním do druhé části programu, věnované už konkrétněji sociálnímu bezpečí, bylo svědectví studentky, která na anonymizovaných příkladech ilustrovala dva scénáře problémového chování a představila související projekty a iniciativy, na nichž se podílí. Následná panelová diskuze mapovala současný stav a vnímání sociálního bezpečí a institutu ombudsosob, největší mezery a mantinely systému. I když v Česku nejsme zrovna dlouholetými bojovníky za sociální bezpečí, snažíme se to dělat dobře, systémově a strukturovaně, dbát na prevenci, budování důvěry a mezigeneračního dialogu. Závěrečnou část programu tvořil interaktivní workshop pod záštitou Školské ombuds platformy, která sdružuje ombudsosoby napříč republikou, vzdělává, sdílí svou dosavadní praxi a posouvá problematiku sociálního bezpečí systematicky a neustále vpřed.
Pokud bychom měli najít slova, která toto obšírné téma definují a na která chceme klást důraz, jsou to jednoznačně: komunikace, odvaha a respekt.
Děkujeme všem zúčastněným, že nám pomáhají otevírat témata studujícím blízká a zlepšovat prostor, který všichni sdílíme.









