Kulatý stůl k legislativě na vysokých školách.
2. 6. 2026
15. května jsme se potkali na Masarykově univerzitě na Kulatém stole s tématem Legislativa na VŠ. Nenechte se zmýlit — legislativa vůbec nemusí být nudné nebo ponuré téma. Studentská komora společně s pozvanými hosty připravila interaktivní workshopy, které studentům pomohly zorientovat se v legislativním rámci, otevřeně o něm diskutovat a zároveň se naučit něco nového.
Prvním a druhým seminářem nás provedl náš host, prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Masarykovy univerzity, prof. Radim Polčák. Podívali jsme se na proces tvorby předpisů na vysokých školách, na to, jak legislativní proces vlastně funguje, a sdíleli jsme si příklady dobré i špatné praxe z jednotlivých vysokých škol. Víme tak, jaká úskalí nás mohou potkat a na co si dát jako studenští senátoři nebo členové legislativních komisí pozor.



Po obědě nás čekal workshop bývalého místopředsedy Studentské komory Rady vysokých škol, Mgr. Damira Solaka, který nás provedl legislativou z pohledu studenta. Studenti se mnohdy v předpisech ztrácejí a ne vždy jim je vysvětleno, jak s nimi pracovat. Damir proto připravil předpis, který jsme si mohli sami připomínkovat, a během jeho řešení nám radil, na co si dát pozor a čemu věnovat pozornost, až příště dostaneme nějaký předpis do ruky.
V závěru Kulatého stolu jsme se s předsedou legislativní komise SK RVŠ Ondrou Lokosem věnovali tématu AI na vysokých školách: právo, etika a odpovědnost. Ondra připravil pro jednotlivé skupiny případové studie s problémy, které mohou v souvislosti s AI na vysokých školách nastat. Toto téma je velmi citlivé a na vysokých školách široce diskutované, a tak jsme v pracovních skupinách vytvářeli návrhy, jak podobným problémům předcházet a jak jednotlivé situace řešit.
Den na Masarykově univerzitě byl plný diskusí, workshopů a sdílení zkušeností mezi studujícími. Pokud budete mít příště možnost se zúčastnit, určitě neváhejte — byla by škoda přijít o cenné rady, zkušenosti a nové pohledy.


